Yaptığı önemli değişikliklerle teknoloji kullanıcılarını sürekli şaşırtan Google’ den bu minvalde bir değişiklik daha geldi. Android cihaz kullanıcılarının güncellenen uygulamalarıyla ilgili Play Store’ den bildirim alamama yönünde şikayetleri bulunuyor. Ancak Google, söz konusu durumun sorun değil, kasıtlı olarak yapıldığı açıkladı. Bu durum haliyle kullanıcı cephesinde tepkilere yol açtı.

Android kullanıcıları son zamanlarda uygulamalarını güncellendiğine yönelik olarak bildirim alama yönünde sorunun olduğu şeklinde şikayetleri farklı platformlarda bildiriyorlardı. Söz konusu durum haliyle bir hata olarak algılanmış olsa da aslında gerçek farklıydı. Çünkü Google Play Store’ de bir sorun/hata yoktu ve bu bir değişiklik olarak Google tarafından kasıtlı yapılmıştı.

Kullanıcıların uygulama güncellemeleri ile ilgili olarak Google Play Store’ de fazlaca sorun yaşamaya başlamasına istinaden farklı platformlarda yapılan paylaşımların çoğalmasından sonra Google cephesinden açıklama geldi. Google gelen şikayet bildirimlerinin artışı ve hata raporu sayısının çoğalmasıyla yaptığı açıklamada Google Play Store’ de bir hata olmadığını ve direkt olarak resmi bir değişikliğe gidildiğini belirtti.

Google, aslında sessiz sedasız yaptığı bu değişik ile birlikte Android cihazlarda yaşanan bildirim karmaşasının minimal seviyeye çekme hedefi taşıyor. Nitekim benzer bir tablonun söz konusu olduğu bir diğer hizmeti Chrome içinde aynı değişikliği daha önce yapmıştı. Bu şekilde uygulama ve ürünlerine istinaden kullanıcıların sürekli olarak bildirim almak zorunda kalmamasını ve daha az bildirimle işleyişin sürdürülmesi amacı ile bu Chrome’ de yaptığı değişikliği Google Play Store’ de de yaptı. Ancak buradaki sorun değişikliğin getirdiklerinden ziyade, tüm değişikliğin sessiz sedasız yapılmış olması.

Google tarafından yapılan değişiklik ile birlikte artık Android mobil işletim sistemli cihaz kullanıcıları, cihazlarında “Uygulama Güncellendi” şeklinde bildirimler görmeyecek. Sürekli güncellemelerin geldiği uygulamaları kullanan kullanıcıların önemli bir kısmının bu küçük ölçekli değişikliğe ilişkin habersiz olacağı bile düşünülüyor. Çünkü Google Play Store’ de gerçekleştirilen güncellemeler sırasında Android kullanıcısına bildirim gönderiliyor. Buna karşın güncelleme işleminin tamamlanmasından sonra bu bildirimler manuel olarak kapatmaya gerek olmadan, otomatik olarak kayboluyor. Güncel Google Play Store uygulaması olan tüm kullanıcıların kullandıkları uygulamaların yeni güncellemelerinin kurulmadığı endişesini taşımasına da gerek bulunmuyor.